Віктор Забіла, поет і літературний герой

Автор: Степан КРИЖАНІВСЬКИЙ

«Київська старовина», № 6 за 1993 рік, с.69-78;

За тих понад тридцять років, які минули з часу виходу у світ останнього видання творів Віктора Забіли у «Бібліотеці поета» (1960), накопичилось чимало нового фактичного матеріалу, навіть такого, що докорінно міняє наші уявлення про цього поета-романтика. Ми недаремно додали у заголовку «і літературного героя», бо й справді перша думка, яка напрошується після знайомства з життям і творчістю поета така: тут матеріалу на цілий роман! Але і в ньому життя нас випередило: такий роман, точніше — повість, уже написано.

А автор твору, він же і шукач нових біографічних відомостей про поета — Олександр Деко. Повість «Солов’ї співають на світанні» видана 1988 p.. а стаття «До біографії В. Забіли» вміщена ще 1969 року у «Радянському літературознавстві» і мало ким помічена. Нам відомий тільки одші факт: стаття В. Іванисенка про В. Забілу у другому томі «Української літературної енциклопедії (1990). В цілому ж ті нові дані, які здобув О. Деко ще досі не ввійшли у літературний вжиток, ба не помічена й кричуща помилка, яку виправив дослідник: Надія Миколаївна Забіла — це мати, а не сестра В. Забіли. Сестрою вона названа і в «Шевченківському словнику» (т. 1, 1976).

Не менш дивним є і той факт, що Віктор Забіла став героєм художніх творів не зараз, а вже давно, здебільшого під своїм іменем або прозорими означеннями. І першою в цьому ряду йде повість Т. Г. Шевченка «Капітанша», де він фігурує під іменем Віктора Олександровича (дата написання — 1855, дата опублікування—1888). До речі, цей факт не був помічений жодним дослідником XIX — початку XX ст. і вперше зазначено в статті Г. А. Нудьги «Два поети-романтики», що є вступним словом до останнього (разом із М. Петренком) видання.

Але якщо у Шевченка Віктор Олександрович виступає як позитивний персонаж, то у двох наступних творах, не побоїмося їх назвати пасквільними, у повісті «Майор» (1859) та «Украинские незабудки» (1861), що належать перу П. Куліша, він змальований як закінчений негідник. ]До з того, що він виступає під ім’ям Капітона Павловича Іволгіна, і, на жаль, щоб упізнати в ньому Кулішевого «свояка» — особливих зусиль не треба. Як кажуть, «сапієнті сат»… У той же час Куліш облаяв безпідставно В. Забілу і в кількох критичних розправах… «Гарячий Куліш» ніколи не мав почуття міри ні в хвалі, ні в хулі і згодом сам мусив спростовувати свої суб’єктивні оцінки…

Ми перелічили уже чотири художні твори, давніші і сучасніші. А коли почати рахунок творам мемуарним, їх виявиться набагато більше. Хронологічно першими були «Записки» (спогади) М. І. Глинки в «Русской старине» (1870), що з’явилися через рік після смерті Віктора Забіли. Тут композитор називає його «малороссийским поэтом», хоч на той час, коли вони познайомилися (1838), ще жоден поетичний твір В. Забіли не був опублікований, і хронологічно першою слід вважати публікацію у 1839 р. М. І. Глинкою зошитів пісень з нотами, де й були вміщені покладені ним на музику вірші В. Забіли «Гуде вітер…» та «Не щебечи, соловейку». Таким чином, публікація трьох віршів Забіли у «Ластівці» (1841) хронологічно є не першим, а другим публічним виступом поета.

Так само другим друкованим свідченням про поета є замітка М. К- (Кулжинського) «Отрывки из поездки в Москву и с. п. Бург» у «Черниговских губернских ведомостях» (1857), і тут же було опубліковано ще два вірші В. Забіли «До батька» та «Не щебечи, соловейку».

Третім, але сумним сповіщенням про долю безталанного поета був короткий некролог у «Правде» № 48 за грудень 1869 р.

Отже, всього, за життя відомого поета було опубліковано… шість віршів

Степан Крижанівський.  «Віктор Забіла, поет і літературний герой»
«Київська старовина»,  № 6 за 1993 рік, с.69-78;

Advertisements
Опубліковано у Рецензії | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s