Олександр Деко — висунутий на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка

Публіцистичні твори Олександра Деко, опубліковані за останні п’ять років у журналі «Соборність», висунуто Всеукраїнським товариством «Просвіта» на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка

Секретаріат Шевченківського комітету, відповідно до Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка, завершив прийом документів від установ, організацій, творчих спілок, які висунули літературно-мистецькі твори на здобуття Національної премії.

На офіційному сайті Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка у розділі «Список поданих творів» за напрямами: «Література», «Літературознавство і мистецтвознавство», «Публіцистика і журналістика», «Кінематографія», «Музичне мистецтво», «Театральне мистецтво», «Концертно-виконавське мистецтво», «Народне і декоративно-прикладне мистецтво», «Образотворче мистецтво» можна ознайомитися з анотаціями й іншими інформаційними матеріалами про висунуті літературно-мистецькі твори та взяти участь у їх обговоренні.

Публіцистичні твори Олександра Деко, опубліковані за останні п’ять років у журналі «Соборність»

Олександр Деко — видатний український прозаїк, перекладач, літературознавець, публіцист, автор трьох десятків книжок, добре знаний не лише в Україні, а й далеко за її межами. Нині проживає в Ізраїлі, та його творчі інтереси якнайтіснішим чином пов’язані з Україною, де народився, яку захищав на фронтах Другої світової війни і якій присвятив свої твори, відзначені багатьма літературними преміями, з яких чотири ‑ міжнародні. Олександр Деко належить до українських письменників, котрі чинили опір русифікаційній політиці комуністичної партії, за часів радянської влади був переслідуваний за свої літературні твори.

Творчий набуток Олександра Деко зібраний у чотирьохтомному виданні вибраних творів (Київ, 1977-2001), де окремими томами представлена проза, переклади, літературознавство та публіцистика. Багато років життя письменник присвятив художньому осмисленню творчої спадщини та наукових матеріалів з життя Тараса Шевченка, Віктора Забіли, Леоніда Глібова, Марка Вовчка.

Цінність наукових і творчих здобутків Олександра Деко безперечна. Його наукові відкриття доповнюють та уточнюють багато аспектів історії української літератури.

Свою творчу діяльність письменник невіддільно пов’язує з активною громадською роботою. Він був першим головою Всеукраїнського «Меморіалу» (1989-1990), заступником голови Київської письменницької організації (1997-1998). Ініціатор створення Спілки українських письменників в Ізраїлі, яку успішно очолює й досі.

Неоціненне значення для письменників сучасної української літературної діаспори має й періодичне видання українською мовою ‑ міжнародний літературно-публіцистичний журнал українських письменників «Соборність», заснований Олександром Деко ще в Києві навесні 1997 року, і який він досі незмінно редагує та видає спонсорським коштом. Питання взаємодії культур народів світу, українсько-єврейської співпраці в боротьбі за незалежну Україну, трагічні сторінки вітчизняної історії, зокрема ‑ «Євреї під захистом Української Повстанської Армії» («Соборність» №2, 2007), тема голодомору в Україні 1933-го року, матеріали з актуальних подій життя сучасної України ‑ ось головне ідейно-тематичне спрямування видання.

Саме в «Соборності» були опубліковані його найвидатніші публіцистичні твори. Серед них ‑ передмова до публікації брошури Василя Гришка «Хто з ким і проти кого? Відкритий лист-відповідь Юрію Смоличу, 1959». Сам факт віднайдення цієї брошури та інформація про її автора ‑ могутнє заперечення фальшивої агітки, яку свого часу написав Юрій Смолич, тавруючи українців, які начебто виступали проти рідного народу, рятуючись втечею на Захід від кривавої сталінщини.

Вступ до статті «Українська революція» («Соборність» №1-2, 2010) ‑ це одна з найважливіших літературних розвідок про жорстоке поневолення України російсько-комуністичною імперією. Автор наводить численні аргументи на користь установлення та розвитку взаємин Росії й України як рівноправних незалежних держав.

Стаття «Хто використовує українську кату проти євреїв, а єврейську — проти України» («Соборність» №2-3, 2012) ‑ фундаментальна публіцистична праця, де показано, як російськомовне населення Ізраїлю використовується сьогодні великодержавними російськими шовіністами проти держави Ізраїль, намагаючись розколоти її на два табори за мовною ознакою.

Своїми духовними скарбами Олександр Деко щедро ділиться з Україною. Для подолян його творчість особливо цінна ще й тим, що він підтримує активні творчі стосунки з письменниками та мистецькими організаціями Вінниччини, популяризує їхню творчість, зокрема творчу спадщину Марка Вовчка в Ізраїлі та за його межами. За вагомий внесок у творчий загальноукраїнський та світовий літературний процес, активну громадсько-просвітницьку роботу та популяризацію творчості українських письменників за кордоном та за повість у новелах «Сніг на червоних маках» (Єрусалим: Видавництво «Соборність», 2008) Вінницька обласна краєзнавча літературно-мистецька організація «Велика рідня» нагородила Олександра Деко літературно-мистецькою премією імені Марка Вовчка.

Джерела:

Advertisements

About Юрій Пероганич

1961 року народження, одружений
Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s